2 kg mere si 4kg pere costa 28 lei și 5kg mere și 3 kg perechi costa 35 lei cat costa un kg de fiecare ?
va rog :)​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg mere.................4 kg pere...............28 lei  (x 5)

5 kg mere..................3 kg pere..................35 lei  (x 2)

_______________

10 kg mere..................20 kg pere....................140 lei

10 kg mere...................6 kg pere......................70 lei

                             20 - 6 = 14 kg pere............140 - 70 = 70 lei

                              1 kg pere...........................70 : 14 = 5 lei

                               3 kg pere.........................3 x 5 = 15 lei

5 kg mere........................................................35 - 15 = 20 lei

1 kg mere.........................................................20 : 5 = 4 lei

Răspuns:

2kg mere.......4kgpere........28

5kg mere.......3kgpere........35

înmulțim prima linie cu 5 și a doua cu 2 și vom avea

10kg.........20kg.......140lei

10kg.........6kg..........70lei

14 kg pere=70lei rezulta 1kg pere =5 lei

2kg mere=28-5×4

2kg mere =8

1kg mere =4 lei