Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg mere.................4 kg pere...............28 lei (x 5)
5 kg mere..................3 kg pere..................35 lei (x 2)
_______________
10 kg mere..................20 kg pere....................140 lei
10 kg mere...................6 kg pere......................70 lei
20 - 6 = 14 kg pere............140 - 70 = 70 lei
1 kg pere...........................70 : 14 = 5 lei
3 kg pere.........................3 x 5 = 15 lei
5 kg mere........................................................35 - 15 = 20 lei
1 kg mere.........................................................20 : 5 = 4 lei
Răspuns:
2kg mere.......4kgpere........28
5kg mere.......3kgpere........35
înmulțim prima linie cu 5 și a doua cu 2 și vom avea
10kg.........20kg.......140lei
10kg.........6kg..........70lei
14 kg pere=70lei rezulta 1kg pere =5 lei
2kg mere=28-5×4
2kg mere =8
1kg mere =4 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!