Răspuns :
6*511 supra 14= 219 lei 6kg portocale

Răspuns:
Salutare!
14 kg portocale...........511 lei
6 kg portocale............x lei
1)Cât costă un kg de portocale?
- 511:14=36,5 lei
2)Cât costă 6 kg de portocale?
- 6×36,5=219 lei
#Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!