Răspuns :
Răspuns:
okkkk
Explicație pas cu pas:
Metoda comparației:
Mama a plătit pentru 5 kg de zahăr și 3 kg de orez 190 de lei,iar vecina ei a plătit 3 kg de zahăr și aceași cantitate de orez150 de lei .Câți lei costă un kg din fiecare produs?
Metoda mersului invers:
Corina are o sumă de bani .Cu a treia parte din suma ea își cumpără o carte,iar cu un sfert din rest ,un stilou Ce suma a avut la început,daca acum mai are 21 de lei ?
Metoda falsei ipoteze:
La o gradina zoo ,in doua cuști erau în total 14 papagali și tigri, care aveau la un loc 36 de picioare.Cati papagali și tigri erau?
Metoda figurativa :
Alexandra are de 5 ori mai multe mere decât Crina .Câte mere are fiecare,daca împreună au 18 mere?
Sper că te am ajutat!!
Coroniță plsss???
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!