Răspuns :
Răspuns:
1kg mere = 9lei
1kg mandarine = 9×3
1kg mandarine = 27 lei
27lei + 9lei = 36lei ( costa cumpărăturile în total )
Răspuns:
Daca un kg de mere este 9 lei, iar un kg de mandarine este de 3 ori mai scumpe asta inseamna ca 1 kg mandarine este :
9×3=27 de lei
9+27= 36
Raspuns = 36 de lei costa cumparaturile
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!