Răspuns :
4 becuri....... 5 intrerupatoare......34 lei
4 becuri....... 1 intrerupator..............10 lei
-------------———----------------------------------
/ becuri....4 intrerupatoare.....34-10=24 lei
1 intrerupator= 24:4=6 lei
10-6= 4 lei(4 intrerupatoare)
=> un intrerupator= 4:4=1 leu
4 becuri....... 1 intrerupator..............10 lei
-------------———----------------------------------
/ becuri....4 intrerupatoare.....34-10=24 lei
1 intrerupator= 24:4=6 lei
10-6= 4 lei(4 intrerupatoare)
=> un intrerupator= 4:4=1 leu
Răspuns:
4 becuri+5 întrerupătoare=34 lei
4 becuri+1 intrerupator=10 Lei
4 intrerupatoare=24 lei
1 intrerupator= 24÷4=6 lei
10 lei-6 lei=4 lei (4 intrerupatoare)
4 lei÷4=1 leu ( un bec)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!