Răspuns :
Notăm:
m - prețul unui kilogram de mere;
r - prețul unui kilogram de roșii.
[tex]\it 3m+9r=81|_{:3} \Rightarrow m+3r=27|_{\cdot2} \Rightarrow 2m+6r=54[/tex]
Răspuns: 2 kg de mere și 6 kg de roșii costa 54 lei
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
2 kg mere....6 kg roșii.....??? lei
3 kg mere....9 kg roșii.....81 lei l:3 (împărțim toata relația cu 3)
1 kg mere.....3 kg roșii....27 lei l×2 (înmulțim toata relația cu 2)
2 kg mere....6 kg roșii....54 lei
Raspuns: 2 kg de mere și 6 kg de roșii costa 54 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!