Răspuns :
a) un caiet de desen costa 2 lei deoarece 2 caiete de matematica si 2 caiete de desen costa 12 lei iar 2 caiete de mate. si 3 caiete de desen costa 14 lei deci 14 - 12 = 2
b) daca am aflat ca un caiet de desen costa doi lei si sunt doua caiete scadem 4 din 12 si ramine 8, 8(lei) : 2(caiete de mate) = 4(lei un caiet)
c) numarul maxim de caiete care poti cumpara cu 9 lei este 4 deoarece un caiet costa doi lei deci : 2+2+2+2=8 si iti ramene rest un leu
corana? pls
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!