Trei gospodine au cumparat : prima , 3kg mere , 3 kg pere si 5 kg gutui si a platit 20 lei; a doua , 6 kg mere , 4 kg pere si 2 kg gutui si a platit 28 lei ; a treia a cumparat 6 kg mere , 7 kg pere , 7 kg gutui si a platit 39 lei . Cat costa 1 k din fiecare fruct ?​

Răspuns :

3+3+5+20=6+25=31(prima gospodina)

6+4+2+28=10+30=40(a doua gospodina)

6+7+7+39+1=13+46+1=59+1=60(a treia gospodina)

Nu stiu dacă asa e, dar cred ca asa e verifica-ma tu! Mult succes!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari