2 kg mere si 1 kg de pere costa 15 lei
3kg de mere si 2 kg de pere costa 26 de lei

cat costa 1 kg de pere​


Răspuns :

2m+1p=15lei

3m+2p=26lei

rezolvare:

2m+1p=15

1p=15:2

1p=7,5lei