Răspuns :
Răspuns:
Sper ca înțelegi din poză

Răspuns:
Un kg de struguri costă 8 lei, iar unul de mandarine 4 lei.
Explicație pas cu pas:
Fie un kg de struguri x, iar un kg de mandarine y.
3x+5y=44 lei
5x+10y=80 lei
Deci avem sistem de ecuații:
⇒ 3x=44-5y ⇔ x=(44-5y)/3
⇒ 5((44-5y)/3)+10y=80
(5·44-5·5y)/3+30y/3=80
(220-25y+30y)/3=80
220+5y=3·80
5y=240-220=20
⇒ y=20/5 ⇔ y=4;
x=(44-5y)/3=(44-5·4)/3
x=(44-20)/3
x=24/3 ⇔ x=8.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!