Două cornuri costă cât o pâine, Paul a cumpărat 4 cornuri şi o pâine, plătind 12 lei. Câți lei costă o pâine? Dar un corn?


Răspuns :

x- costul pâinii
y-costul cornului
4y+ x=12
x=2y
4y+2y=12
6y=12
y=2
x=2x2=4

Răspuns

Salut!

=======================

Notam cele doua valori necunoscute astfel:

a-pretul pâinii

b-pretul cornului

4b+ a=12

a=2.b

4b+2b=12

6b=12

b=12:6

b=2

a=2x2

a=4

Deci,a=4 si b=2

Succes!