Răspuns :
Explicație pas cu pas:
5 kg mere + 6 kg pere =29 lei | x (-2) ( inmultim cu minus 2 ) 1 cerinta
10 kg mere.+ 4kg pere=46lei 2 cerinta
-10 kg mere- 12 kg pere=-58
___________//____
______________/-8=-12 =>
1 kg pere =4 lei.
10 kg mere +4 kg pere=46
10+4.4=46
10=46-16
10=30=>
1 kg mere = 3 lei
5 kg mere+6 kg pere=29 lei
10 kg mere+4 kg pere=46 lei
notam cu x-nr kg mere; y-nr kg pere
5x+6y=29
10x+4y=46
5x=29-6y
2(29-6y)+4y=46
58-12y+4y=46
12=8y
y=1,5
x=29-6y/5
x=29-9/5
x=4
1 kg mere costa 4 lei si 1 kg pere costa 1,5 lei.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!