afla cat coasta un kg de mere si un kg de pere daca 5 kg de mere si 6 kg de pere coasta 29 lei, iar 10 kg de mere si 4 kg de pere coasta 46 de lei.
dau coroana​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

5 kg mere + 6 kg pere =29 lei | x (-2) ( inmultim cu minus 2 ) 1 cerinta

10 kg mere.+ 4kg pere=46lei 2 cerinta

-10 kg mere- 12 kg pere=-58

___________//____

______________/-8=-12 =>

1 kg pere =4 lei.

10 kg mere +4 kg pere=46

10+4.4=46

10=46-16

10=30=>

1 kg mere = 3 lei

5 kg mere+6 kg pere=29 lei

10 kg mere+4 kg pere=46 lei

notam cu x-nr kg mere; y-nr kg pere

5x+6y=29

10x+4y=46

5x=29-6y

2(29-6y)+4y=46

58-12y+4y=46

12=8y

y=1,5

x=29-6y/5

x=29-9/5

x=4

1 kg mere costa 4 lei si 1 kg pere costa 1,5 lei.

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari