2. a) Aflați cât costă un kilogram de mere și cât costă un kilogram de pere, dacă 5 kg de mere şi 6 kg de pere costă 39 lei, iar 10 kg de mere şi 4 kg de pere costă 46 lei. b) Calculați cât la sută din prețul unui kilogram de pere este prețul unui kilogram de mere. c) Calculați ce rest primeşte Irina, dacă are o bancnotă de 50 lei şi cumpără 5 kg de pere și 7 kg de mere.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!