Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Notez cu ,,p” - prețul unei prăjituri
Transpun datele problemei în relații matematice:
4 × p - 1 ⇒ lei are Ana → dacă ar cumpăra 4 prăjituri, ar mai avea nevoie de 1 leu
3 × p + 3 ⇒ lei are Ana → dacă ar cumpăra 3 prăjituri, îi mai rămân 3 lei
__________________________________________________
4 × p - 1 = 3 × p + 3
4 × p - 3 × p = 3 + 1
p = 4 lei ( costă o prăjitură)
4 × 4 lei - 1 leu = 15 lei are Ana
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!