Maria și Ion au fost împreună la magazin și au cumpărat fructe. Maria a cumpărat 2 kg de mere și 1 kg de pere, achitând suma de 67 lei. Ion a cumpărat cu 0,5 kg mai puține mere decât a procurat Maria și de 2 ori mai multe kilograme de pere, achitând suma de 94 lei. Determinați prețul unui kilogram de mere și al unui kilogram de pere.(Am nevoie numai de sistemul alcătuit,fără rezolvare.)

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

a = prețul unui kilogram de mere

b = prețul unui kilogram de pere

Ion a cumpărat cu 0,5 kg mai puține mere decât a procurat Maria (deci a cumparat 2 - 0,5 = 1,5 kg) și de 2 ori mai multe kilograme de pere deci a cumparat (2*1 = 2 kg).

2a + b = 67

1,5a + 2b = 94

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari