Răspuns :
Răspuns:
Pachetul de 5kg!
Explicație pas cu pas:
A) pachetul de 5kg costa 57,5lei
atunci
1kg = X
X=57,5÷5
X=11,5
deci 1gk costa 11,5lei
B) pachetul de 2kg costa 26,8lei
atunci
1kg = Y
Y = 26,8÷2
Y = 13,4
deci 1kg costa 13,4lei
concluzie pachetul de 5 kg este mai convenabil, pretul pe kg fiind mai mic!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!