1 Kg de ciocolată costă cât trei kg de cozonac. Maria cumpăra 4 kg de cozonac și 2 kg de ciocolată și plătește 70 RON. Cât costă un kg de ciocolată?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Daca un Kg de ciocolata costa cat 3 de cozonac si 4Kg de cozonac + 2 de ciocolata = 70

=> 10kg cozonac = 70 => 1kg de cozonac costa 7 lei

=> 1kg de ciocolata = 7×3 =21 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari