Răspuns :
Răspuns:
a) 8:2=4 lei litrul de lapte
b) 8x2=16 lei au costat dovleceii
c) 8:2= 4 metri de panglica a cumparat Dana
Cât au costat cele 8 kg de dovlecei ?
8 kg • 2 lei = 16 lei
Cât a costat 1 litru de lapte ?
8 lei : 2 l = 4 lei
Cati metri de panglica a cumparat ?
)8 lei : 2 lei = 4 m
Sper ca te - am ajutat
8 kg • 2 lei = 16 lei
Cât a costat 1 litru de lapte ?
8 lei : 2 l = 4 lei
Cati metri de panglica a cumparat ?
)8 lei : 2 lei = 4 m
Sper ca te - am ajutat
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!