Răspuns :
Răspuns:
48,4 lei
4kg de banane costa 48,40 lei
Se face prin regula de 3 simplă:
=> x = [tex] \frac{4 \times 24.20}{2} = 2 \times 24.20[/tex]
(am simplificat 4 de la numărător cu 2 de
la numitor)
=> x = 48,4
Deoarece 24,20 * 2 = 24,20 + 24, 20 =
= 48,40 (înmulțirea o mai poți scrie ca o
adunare repetitivă ; pui virgula sub virgulă
și aduni 24 cu 24 și 20 cu 20)..
Zeroruile de după virgulă nu este
obligatoriu să le mai pui, întrucât nu
influențează cu nimic rezultatul tău.
Așadar:
48,40 = 48,4
~ Sărbători Binecuvântate! ~
----------ᵈⁱᵃ----------
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!