Marin a cumpărat 8 kg de dovlecei la prețul de 2 lei kilogramul. Cu 8 lei, Ana a cumpărat 2 l de lapte. Tot cu 8 lei, Dana a cumpărat o bucată de panglică la preţul de 2 lei metrul. Ce afli calculând: a) 8 lei : 2 = lei; b) 8 x 2 lei = lei; c) 8 lei : 2 lei = ?schema va rog din suflet
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!