Răspuns :
Răspuns:
E in cele 3 poze
Explicație pas cu pas:
Succes!..,



1.
4 kg mere.......32 lei
7kg mere .....x lei
__________
X=32x7:4
X=224:7
X=56 lei
7 kg mere =56 lei
2.
5 kg mere ...... 30 lei
7 kg mere ....x lei
_________
X=30x7:5
X=210:5
X=42 lei
7 kg mere =42 lei
3.
4 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare ..... x zile
_________
X=10x4:5
X=40:5=8 zile
5 tractoare ara in 8 zile
4.
8 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare .... x zile
________
X=10x8:5
X=80:5
X=16 zile
5 tractoare ara in 16 zile
Succes!
4 kg mere.......32 lei
7kg mere .....x lei
__________
X=32x7:4
X=224:7
X=56 lei
7 kg mere =56 lei
2.
5 kg mere ...... 30 lei
7 kg mere ....x lei
_________
X=30x7:5
X=210:5
X=42 lei
7 kg mere =42 lei
3.
4 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare ..... x zile
_________
X=10x4:5
X=40:5=8 zile
5 tractoare ara in 8 zile
4.
8 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare .... x zile
________
X=10x8:5
X=80:5
X=16 zile
5 tractoare ara in 16 zile
Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!