Daca 4 kg de mere costa 32 de lei, aflati cat costa 7 kg de mere de acelasi fel.
2. Daca 5 kg de mere costa 30 de lei, aflati cat costa 7 kg de mere de acelasi fel.
3. Patru tractoare ara un camp in zece zile. In cate zile ara acelasi camp cinci tractoare?
4. Opt tractoare ara un camp in zece zile. In cate zile ara acelasi camp cinci tractoare?
5. Trei trandafiri si cinci gladiole costa 35 lei. Cinci trandafiri si trei gladiole costa 37 lei. Aflati cat costa un trandafir. Dar o gladiola?
costa un trandafir. Dar o gladiola?
6. Cinci trandafiri si trei gladiole costa 34 lei. Trei trandafiri si cinci gladiole costa 30 lei. Aflati cat costa un trandafir. Dar o gladiola?


Răspuns :

Răspuns:

E in cele 3 poze

Explicație pas cu pas:

Succes!..,

Vezi imaginea АНОНИМ
Vezi imaginea АНОНИМ
Vezi imaginea АНОНИМ
1.
4 kg mere.......32 lei
7kg mere .....x lei
__________
X=32x7:4
X=224:7
X=56 lei
7 kg mere =56 lei

2.
5 kg mere ...... 30 lei
7 kg mere ....x lei
_________
X=30x7:5
X=210:5
X=42 lei

7 kg mere =42 lei

3.
4 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare ..... x zile
_________
X=10x4:5
X=40:5=8 zile

5 tractoare ara in 8 zile

4.
8 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare .... x zile
________
X=10x8:5
X=80:5
X=16 zile

5 tractoare ara in 16 zile

Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari