Tata a cumpărat de la piaţă fructe pentru compot, piersici și caise, în total 25 kg. Pretul unui kg de piersici a fost de 8.50 lei, iar preţul unui kg de caise a fost 10 lei . Dacă el a plătit în total 224,50 lei, atunci a cumpărat kg de piersici si kg de caise.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!