Răspuns :
Răspuns:
1) 6 supra 3=? supra 24 => 3x? = 6 x 24 => 3? = 144 => ? = 144 : 3 => ? = 48 lei
2) 3 supra ? = 24 supra 320 => 24? = 320 x 3 => 24?= 960 => ? = 960 : 24 => ? = 40 kg
Explicație pas cu pas:
6kg zahăr.....x lei
3kg zahăr....24lei. • = înmulțire
y kg zahăr.....320 lei. /= împărțire
x= 6•24/3 = 48 lei
=> 3 kg zahăr ....24 lei
y kg zahăr.....320 lei
y = 3•320/24 = 40 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!