Creaza si rezolva problema dupa schema data

6 kg zahăr....? lei
3 kg zahăr.... 21 lei
? kg zahăr.... 350 lei
Va rog repede dau coroană​


Răspuns :

Răspuns:

Aflam cât costa un kg de zahar

21:3=7

Aflam cât costa 6 kg de zahăr

6*7=42

Aflam câte kg de zahar costa 350 lei

350:7=50

Răspuns:7 lei, 42 lei, 50 kg

Sper ca te-am ajutat!

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari