opt kilograme de carfofi costa 16 lei 4 kilograme de cartofi cat costa​

Răspuns :

Răspuns:

8 kg.....16 lei

4 kg......x lei

x=8 lei

Salut!

Avem doua variante:

8kg cartofi.......16 lei

4kg cartofi........x lei

[tex] \frac{16 \times 4}{8} [/tex]

[tex]2 \times 4 = 8 \: lei[/tex]

2.

8 kg cartofi=16 lei | :8

1kg cartofi=2 lei

4 kg cartofi=2×4=8 lei

RASPUNS:8 LEI

#mistersmart

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari