Răspuns :
Răspuns:
8 kg.....16 lei
4 kg......x lei
x=8 lei
Salut!
Avem doua variante:
8kg cartofi.......16 lei
4kg cartofi........x lei
[tex] \frac{16 \times 4}{8} [/tex]
[tex]2 \times 4 = 8 \: lei[/tex]
2.
8 kg cartofi=16 lei | :8
1kg cartofi=2 lei
4 kg cartofi=2×4=8 lei
RASPUNS:8 LEI
#mistersmart
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!