Răspuns :
Explicație pas cu pas:
10kg.......60 lei ------

x - numărul cautat
8 kg prune ........ 48 lei
10 kg prune ...... x lei
___________________
x = (10 × 48) : 8 = 480 : 8 = 60 lei
10 kilograme de prune costa 60 de lei.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!