Explicație pas cu pas:
Într-o zi Maria a cumpărat un kg de mere și unul de struguri, care au costat împreună 20 de lei. Următoarea zi, Maria a cumpărat 2 kg de mere și 3 kg de struguri, care au costat 52 de lei. Cat costa kg de mere și cât costa kg de struguri?
Sper ca iti este de folos! =))