Răspuns :
4 kg de bomboane.......6 kg de biscuiți........564, 8 lei
6 kg de bomboane........3 kg de biscuiți........563, 1 lei | × 2
4 kg de bomboane........6 kg de biscuiți........ 564, 8 lei
12 kg de bomboane........6 kg de biscuiți.........1126, 2 lei
______________________________________
8 kg de bomboane.........-------—------------...........561, 4 lei
1 kg de bomboane.........561, 4 lei : 8 = 70, 175 lei
4 × 70, 175 lei = 280, 7 lei..........6 kg de biscuiți........564, 8 lei
6 kg de biscuiți..........564, 8 lei - 280, 7 lei =284, 1 lei
1 kg de biscuiți.......….284, 1 lei : 6 = 47, 35 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!