Răspuns :
Răspuns:
2.5 kg mere .....2 kg rosii....... 20 lei x 2
5 kg mere.........2.5 kg rosii......32.5 lei
5 kg mere .......4 kg rosii...........40 lei -
5 kg mere .......2.5 kg rosii.......32.5 lei
/ ..............1.5 kg rosii........7.5 lei
7.5 : 1.5 = 5 lei kg de rosii
5 lei x 2= 10 lei rosiile
20 lei - 10 lei = 10 lei diferenta
10 : 2.5 = 4 lei kg de mere
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!