Răspuns :
3 litri = 15 lei 1 litru = 15 lei :3 = 5 lei
Răspuns:
Salut!
Daca stim ca 3 litri de ulei costa 15 lei, pentru a afla cat costa un litru impartim 15lei la 3litri
15:3=5
deci un litru de ulei costa 5 lei
Sper ca te-am ajutat!
O zi buna!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!