daca 5 kg de mere costa 16 lei sa se afle cat costa 7 kg de mere de accelasi fel​

Răspuns :

Răspuns:

22.4 lei

Explicație pas cu pas:

Aflam cat costa un kilogram

16/5=3.2 lei

Acum aflam cat costa 7kg

7*3.2=22.4 lei

Sper ca te-am ajutat......7*3,2=22,4 lei...

Vezi imaginea CORNEFLORENTIMA27
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari