O prăjitură, două sucuri şi trei ciocolate costă 26 de lei. Cât costă fiecare dacă un
suc costă cât jumătate din prețul unei prăjituri, iar o ciocolată cât preţul a trei sucuri?
(E metoda figurativă adica cu segmente nu algebric) va rog ajutați-mă
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!