Răspuns :
Rezolvare: ( I mod )
1) 3×3=9 (lei costă hrana unui papagal in 3 zile)
2) 9×2=18 (lei costă hrana lor pentru trei zile costă 18 lei)
Răspuns: Hrana lor pentru trei zile costă 18 lei.
( II mod )
1) 3×2=6 (lei costă hrana celor doi papagali pentru o zi)
2) 6×3=18 (lei costă hrana lor pentru trei zile costă 18 lei)
Răspuns: Hrana lor pentru trei zile costă 18 lei.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!
RO Studier: Alte intrebari
Vârfurile Unui Pătrat Cu L=10 Cm Sunt Unite Cu Mijloacele Laturilor Opuse. Calculează L1.Urgent!!!!