Pentru 70kg struguri s-au plătit 805lei.Cat costa 20kg struguri de acelasi calitate?


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

70kg...........805lei

20kg...........x lei

=> x= 805×20÷ 70= 230 kg

1. Cât costă un kg de struguri ?

805 lei : 70 kg = 11,5 lei ( un kg )

2. Cât costă 20 kg de struguri ?

11,5 lei × 20 kg = 230 lei.

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Studier: Alte intrebari