P.m 1.
Câte kg de fructe sunt in total?
25 kg + 25 kg = 50 kg -> portocale+mere
Câti lei costa un kg de fructe?
250 lei : 50 kg = 5 lei -> costa 1 kg de fructe
P.m 2.
250 lei : ( 25 kg + 25 kg ) = 250 lei : 50 kg = 5 lei->
costa 1 kg de fructe
Soluție: Un kg de fructe costa 5 lei