Probleme propuse spre rezolvare 1. Pentru 6 linguri şi 6 furculite s-a plătit 30 lei. Altă dată, pentru 6 linguri şi 12 furculite de acelaşi fel s-a plătit 42 lei. Câți lei costă o lingură şi câți lei costă o furculita?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!