Răspuns :
6 pungi orez.... 42 lei in total (6lei bucata aducă 6*7=42)
6 pachete de zahăr..... 30 lei (5lei bucata adică 5*6=30)
4 pungi lapte..... 36 lei(9lei bucata adică 4*9=36)
42+30+36=108 lei
6 pachete de zahăr..... 30 lei (5lei bucata adică 5*6=30)
4 pungi lapte..... 36 lei(9lei bucata adică 4*9=36)
42+30+36=108 lei
Răspuns:
Salutare!
6×7=42 lei costă 6 pungi de orez.
6×5=30 lei costă 6 pachete de zahăr.
4×9=36 lei costă 4 pungi de lapte.
Suma totală = 6 pungi orez+ 6 pachete de zahăr + 4 pungi de lapte = 42+30+36=72+36=108 lei costă cumpărăturile.
Succes pe mai departe!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!