Intr-o zi, mama cumpără de la piață 5 kg de mere, 3 kg de piersici şi 6 kg de cireșe, plătind 95 lei. Altă
dată, cumpără, la aceleași prețuri, 3 kg de mere, 5 kg de piersici şi 4 kg de cireșe, plătind 83 lei. A treia
oară a cumpărat 8 kg de mere, 8 kg de piersici şi 5 kg de cireșe, plătind 133 lei.
Află cât costă kilogramul de mere, de piersici şi de cireșe.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!