Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- 2caiete mate+ 2 caiete desen=12lei
2caiete mate+3caiete desen=13 lei
⇒1 caiet desen =1leu
2caiete mate+2*1=12
2 caiete mate=10 lei
caiet mate egal 5 lei
⇒caiet mate=5lei
caiet desen=1leu
- ar putea cumpara 1 caiet mate si unul desen sau 6 de desen
Explicație pas cu pas:
2 mate+ 2 desen=12
2 mate + 3 desen=12+1
de aici reiese ca un caiet desen costa 1 leu
2 caiete de mate + 2 lei=12 lei
2 caiete de mate=12-2
2caiete de mate=10 lei
1 caiet de mate=10÷2
1 caiet de mate=5lei
cu 6 lei poate cumpara 1 caiet mate si.un caiet de desen
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!