Rezolvă folosind metoda reduceri la unitate:
a)Dacă 3kg de mere costa 12lei ,cât costă un kg de mere.?
b) Dacă 4 cotlete ch mase egale cântăresc 8 kg cât este masa unui cotlet ?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru orice întrebări sau sprijin suplimentar, suntem aici pentru voi – nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și vă sugerăm să ne salvați în lista de site-uri preferate!